Zobu balināšana

Visi zobu balināšanas veidi iedalās  profesionālā un mājas apstākļos veiktā balināšanā. Profesionālu balināšanu, veic zobārstniecības klīnikā. Pie šīs kategorijas pieder fotobalināšana, ar lāzeru, ķīmiska, endobalināšana. Katrai no šīm metodēm ir savas indikācijas un kontrindikācijas. Balināšana mājas apstākļos notiek ar tādiem materiāliem, kurus pacients var brīvi nopirkt veikalā un lietot mājās, bez specialista uzraudzības. Šeit runa iet galvenokārt par balinošām zobu pastām, speciālām balināšanas plāksnītēm utt.,taču neprofesionāli lietojot šos balināšanas veidus, pastāv risks neatgriezeniski sabojāt zobu emalju, iegūt nopietnu zobu jutīgumu. Bet pastāv arī profesionāls balināšanas veids, ko var veikt mājas apstākļos- sekojot zobārsta norādēm, tādā veidā  iegūstot žilbinošu smaidu un saglabājot zobu veselīgumu – balināšanas kapju sistēma.

Apraksts

Balināšanas efektivitāte.

Mājās veicama profesionālā zobu balināšana ir  efektīva, bet, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, nepieciešams veikt balināšanai nepieciešamos pasākumus. Runājot par mājās veicamām balināšanas sistēmām, visefektīvākās ir tās, kuru sastāvā ietilpst ūdeņraža peroksīds vai karbamīdā peroksīds. Visiem pārējiem līdzekļiem, kuri nesatur minētos savienojumu, ir tikai laba aplikuma attīrīšanas un zobu pulēšanas spēja. Būtiski minēt, ka dažādiem pacientiem, kuri lieto vienu un to pašu līdzekli, rezultāts var atšķirties. Vislabākais un ātrākais efekts tiek sasniegts tiem pacientiem, kuru zobi ir dzeltenīgā tonī, sliktāk balinās zobi ar pelēcīgo toni.

Zobu balināšanas gēls.

Dažādām metodēm, profesionālai un balināšanai mājas apstākļos, tiek lietoti speciālie balināšanas gēli, kuriem aktīvā viela ir ūdeņraža peroksīds vai karbamīds. Dažreiz preparāta sastāvā ietilps kalcija fosfāts, fluors vai kālija nitrāts, emaljas bojājuma profilaksei, kā arī sniedzot zobam spožu izskatu pēc procedūras. Bieži balināšanas gēlam tiek pievienoti savienojumi ar nomierinošu un pretsāpju darbību uz zobiem un smaganām.

Zobu balināšanas procedūra.

Balināšanas procedūras gaitā ir svarīga  precīza lietošanas protokola ievērošana. Pirms balināšanas uzsākšanas, nepieciešams:

 • uzzināt zobu emaljas krāsas izmaiņas iemeslu;
 • veikt rentgenoloģisku periodonta izmeklēšanu;
 • novērtēt smaganas un mīkstos mutes dobuma audus;
 • novērtēt kopējo zobu stāvokli.

Balstoties uz iegūtiem datiem, zobārsts izlemj kura no balināšanas metodēm ir vispiemērotākā konkrētam pacientam. Tālāk seko obligāta profesionāla zobu higiēna. Pirms un pēc procedūras tiek veikta remineralizācijas terapija. Profesionāla zobu balināšana notiek zobārstniecības iestādē, un to veic zobārsts vai higiēnists. Zobu virsma tiek pārklāta ar plānu gēla slāni, kurā aktīvās vielas  koncentrācija ir  ne mazāk kā 30%, kura aktivizējas ar gaismas stariem vai darbojās ķīmiski, pati par sevi. Prolongēta balināšana ir atkarīga no konkrētas balināšanas metodes, bet visbiežāk nepieciešams tikai viens apmeklējums. Mājās veicamai profesionālai  zobu balināšanai zobārstniecības klīnika izgatavo individuālas kapes, kā arī pacients pats var izvēlēties vispiemērotāko gēla variantu. Atkarība no gēla koncentrācijas, atšķiras kapes turēšanas laiks mutē. Pašu procedūru pacients veic pats, mājās, balstoties uz zobārsta norādēm. Gēlu aplicē kapas iekšējās virsmās (virsma vērsta pret zobu), un tur mutē vienu vai divas reizes dienā, vai uz visu nakti. Viss process var turpināties no nedēļas līdz mēnesim, vai, kamēr  tiek sasniegts vēlamais rezultāts.

Balinātu zobu efekts ilgst no pusgada līdz pat diviem gadiem. Precīzi pateikt, cik ilgi efekts saglabāsies, ir ļoti grūti, jo tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Lai saglabātu efektu ilgstoši, tiek rekomendēts lietot atbilstošus balinošus līdzekļus  lietošanai mājās – zobu pastas vai skalojamie līdzekļi, kā arī jāievērtē diēta. Laba mutes dobuma kopšana un regulāra profesionāla zobu tīrīšana arī nodrošina balta, žilbinoša  smaida saglabāšanu uz ilgu laiku.

Cik ilgi efekts ilgst?

Balinātu zobu efekts ilgst no pusgada līdz pat diviem gadiem. Precīzi pateikt, cik ilgi efekts saglabāsies, ir ļoti grūti, jo tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Lai saglabātu efektu ilgstoši, tiek rekomendēts lietot atbilstošus balinošus līdzekļus  lietošanai mājās – zobu pastas vai skalojamie līdzekļi, kā arī jāievērtē diēta. Laba mutes dobuma kopšana un regulāra profesionāla zobu tīrīšana arī nodrošina balta, žilbinoša  smaida saglabāšanu uz ilgu laiku.

Zobu balināšana: pirms un pēc procedūras.

Pirms procedūras uzsākšanas, zobārstam obligāti jāpabrīdina pacients par to, ka rezultāts var viņu neapmierināt. Īpaši tas attiecās uz sarežģītiem zobiem, piemēram endodontiski ārstētu zobu balināšana. Zobārstam jāpabrīdina pacientu par atkārtotiem apmeklējumiem, kā arī par esošo restaurāciju maiņu. Plombu, mākslīgo kroņu, venīru un implantu balināšana nav iespējama. Uzreiz pēc balināšanas nedrīkst smēķēt, dzert sarkano vīnu vai kafiju, kā arī ēst produktus ar stipru zobu pārkrāsošanas risku – sarkanas ogas, krāsainu pārtiku.

Komplikācijas pēc balināšanas.

Visizplatītākā problēma, ar kuru saskaras pacienti pēc zobu balināšanas – zobu paaugstināta jūtība. Gēlam iedarbojoties, zobi zaudē šķidrumu un rodas sāpes, bet ar laiku šķīduma koncentrācija atjaunojas. Remineralizējoša terapija pirms procedūras un speciālo preparātu lietošana (fluora gēla), palīdz neitralizēt sāpes. Paaugstinātu jūtīgumu palīdz noņemt arī pretsāpju līdzekļi.

Zobu balināšanas kontrindikācijas.

Vai Jums drīkst veikt balināšanas procedūru, var pateikt vienīgi Jūsu zobārsts, pēc diagnostikas. Šāj procedūrai, kā arī visām pārējam, ir savas kontrindikācijas, kuru neievērošana, pacientam palielina risku saslimt ar nopietnām mutes dobuma patoloģijām. Šīs kontrindikācijas ir:

 • daudzi kariozi bojājumi,
 • zobu nodilums un plaisas,
 • smaganu saslimšanas,
 • ortodontisko aparatūru nesēšana,
 • recesijas,
 • alerģijas,
 • grūtniecības un barošanas ar krūti laikā.
 • Zobu balināšana priekšrocības un trūkumi.

Balti zobi piestāv visiem un ļauj izskatīties jaunākam. Iespēja dabūt ātru estētisko rezultātu par salīdzinoši nelielu samaksu – noteikti ir balināšanas priekšrocības, bet ir arī trūkumi. Iespējams iegūt palielinātu zobu jutīgumu procedūras laikā  un pēc procedūras. Pie trūkumiem arī var pievienot profilaktiskos pasākumus pēc zobu balināšanas, tādēļ, ka ne visi pacienti ir gatavi atteikties no smēķēšanas vai kafijas dzeršanas. Tāpēc pirms zobu balināšanas, apdomājiet, vai esat gatavi padarīt savu smaidu gaišāku un izvēlēties tam vispiemērotāko veidu.

Darba principi

 • SIA “Valis” darba pamatprincips ir kontakts ar pacientu un savstarpēja uzticība. Vispārzināms ir fakts, ka tikai harmoniska pacienta un ārsta sadarbība sniedz labākos rezultātus. Tādēļ katram pacientam mēs sākumā sastādām individuālu ārstēšanas plānu un cenšamies redzēt kabinetā, pirmkārt, cilvēku, viņa vēlmes un prasības.
 • Mūsu klīnikas ir Rīgas centrā un Ziepniekkalnā. Rūpējoties par Jūsu ērtībām, mūsu ārstniecības telpas noformētas mūsdienīgi un gaumīgi. Pie mums ir viegli tikt gan ar automašīnu, gan arī ar sabiedrisko transportu. Mūsu pacienti var bez maksas novietot savu auto blakus klīnikai.
 • Sākot ar pirmās klīnikas dibināšanu 1993.gadā, mēs pieņemam savā komandā tikai labākos speciālistus, kuri cenšas izdarīt visu iespējamo, lai sasniegtu labāko rezultātu. Mēs esam pārliecināti, ka veselības un panākumu simbols ir mirdzošs un veselīgs smaids.